Retkiruokailua kevään hangilla - Tässä muutamia vinkkejä, mitkä kannattaa huomioida

Pakkasessa höyryävä ruoka-annos, nuotion räiske ja luonnon hiljaisuus – talvinen retkiruokailu luonnossa on elämys, joka kannattaa kokea. Supersuosittuja kokkailuvideoita luonnossa tekevä Retki-Riikka eli Riikka Hakala antaa parhaat vinkkinsä hiihtolomaa varten.

Kalaa folionyytissä - vaikkapa eväsreppuun. Kuva: Pro Kala ry

Ulkona luonnossa voi syödä hyvin - ja vaikka kokonaisia aterioita. Aina ei välttämättä tarvitse lähteä kauas, vaan tunnelmaan pääsee jo lähiluonnossa.

Retki-Riikka -nimellä Instagramiin ja TikTokkiin videoita tekevä Riikka Hakala aloitti sisällöntuotannon sosiaaliseen mediaan pari vuotta sitten. Laadukkaat kokkailuvideot löysivät nopeasti yleisönsä, ja Hakalasta on tullut suosittu sisällöntuottaja, jolla on kymmeniä tuhansia seuraajia ja jonka videot voivat saada satoja tuhansia näyttöjä. Viime vuonna Hakala palkittiin Tubecon-gaalassa Vuoden tulokas -palkinnolla.

Kala sopii erinomaisesti vaikkapa eväsretkille. Kuva: Pro Kala ry

Ei ihme, että Hakalan tekemä sisältö kiinnostaa, sillä hän on ammatiltaan kokki ja opiskellut myös markkinointia. Lisäksi hän on intohimoinen luonnossa liikkuja.

– Suomessa on ollut vähän sellainen asenne retkeilyssä, että mitä pidemmälle mennään, sen parempi. Mutta se ei ole ollenkaan niin! Hiihtoloman kunniaksi haastan kaikki lähtemään luontoon liikkumaan - ja kokkaamaan. Lapset ja nuoret saa usein houkuteltua helpommin mukaan, kun tiedossa on hyvää ruokaa, hän nauraa.

Ruokaa voi valmistaa esimerkiksi trangialla, jos sellaisen omistaa, tai hyödyntää valmiita nuotiopaikkoja.

– Nuotio on sellainen juttu, että se saa jo itsessään kaiken ruuan maistumaan hyvältä. Sen räiske luo aivan omanlaistaan tunnelmaa, Hakala sanoo.

Kalasta voi valmistaa monenlaisia herkkuja nuotion äärellä: pikkukalat, kuten ahvenet, voi paistaa tikun nokassa ja nauttia vaikkapa kotona etukäteen valmistetun dipin kera. Niiden lisukkeeksi voi valmistaa nyyttiperunoita: edelliseltä aterialta yli jääneet kypsät perunat pilkotaan folionyyttiin, mukaan laitetaan voita, tilliä ja sitruunaa. Nyytit hiillokselle lämpiämään siksi aikaa, kun pikkukalat tai vaikka kalavartaat paistuvat, ja kokonainen ateria on valmis.

Kalasta voi valmistaa monenlaisia herkkuja nuotion äärellä: pikkukalat, kuten ahvenet, voi paistaa tikun nokassa ja nauttia vaikkapa kotona etukäteen valmistetun dipin kera.

Kalavartaita voi yhdistää myös vaikkapa rieskoihin ja coleslaw-salaattiin, tai tehdä kotona etukäteen kalasäilykkeestä ja avokadosta jalopenolla maustetut toastit, jotka lämmitetään nuotion loimussa. Samaten nuotiolla tai trangiassa voi valmistaa helposti kalakeittoa – tai lämmittää jo kotona tehtyä valmista keittoa.

Retki-Riikan yhdessä uusimmissa videoissa valmistetaan herkullinen, avotulella kypsyvä nyytti, johon siivutetaan juustohöylällä perunaa, ja sen päälle lisätään kevätsipulia, kalaa ja smetanaa.

– Toimin Suomen Partiolaisten lähettiläänä, ja olen huomannut, että lapset ja nuoret syövät ulkona rohkeasti sellaisiakin ruokia, jotka eivät ole heille niin tuttuja. Myös se, kun saa itse tehdä, kannustaa maistamaan.

Lempeät lohinyytit nuotiolla

neljälle

400 g lohta

8 pientä perunaa

kevätsipulia

50 g voita

1 sitruuna

suolaa

smetanaa

tuoretta tilliä

Viipaloi pestyt perunat ohuiksi siivuiksi esim. juustohöylällä. Pilko kevätkevätsipuli ja raasta sitruunankuori. Levitä perunaviipaleet leivinpaperille, lisää voi, kevätsipuli ja sitruunankuori. Leikkaa lohifilee perunoiden päälle ja mausta suolalla. Kääri tiiviisti folioon.

Paista nyyttejä nuotiolla noin 15–20 minuuttia, kunnes lohi on kypsää ja perunat pehmeitä. Avaa nyytit, lisää smetanaa, tilliä ja tarjoile sitruunaviipaleiden kera. Nauti ystävien kanssa!

Pro Kala ry